LOADING...

Okosotthont mindenkinek? – Műszaki követelmények és tervezési szempontok

Aki mostanában ingatlan vásárláson vagy felújításon gondolkodik, előbb-utóbb találkozni fog különböző okosotthon megoldásokkal. Az egyik feltűnő jelenség, hogy az okosotthon fogalmán mindenki mást és mást ért. Van, aki számára már attól okos egy ingatlan, ha automata a redőny, vagy a riasztó rendszert mobilról is ellenőrizheti a tulajdonos. Vannak, akik a fűtést és a hűtést irányítanák egy gombnyomásra, másoknak pedig az a legfontosabb, hogy a ház bármely pontjáról vezérelhető legyen a világítás.

Valóban, ezek az elemek mind-mind részei lehetnek egy okosotthonnak. Azonban egy igazi okosotthon ennél sokkal többet jelent. Ebben a posztunkban részletesen körbejártuk, hogy mi mindent lehet kihozni egy átgondolt, jól megtervezett okosotthonból: https://yabune-home.hu/bevezetes-az-okosotthonba/

A poszt megjelenése után úgy éreztük, hogy bár a fogalmakat tisztáztuk, az elérhető előnyöket bemutattuk, de adósak maradtunk pár nagyon fontos kérdés megválaszolásával: 

Vajon minden ingatlan okosítható?
Vajon tényleg megéri belevágnom?
Milyen műszaki követelményeket érdemes szem előtt tartani a tervezés során?

Nos, ha röviden akarunk felelni, akkor:
Igen.
Igen.
Olvass tovább, mindjárt kiderül mire lesz szükség.

A központi vezérlőegység

A központi vezérlőegység az okosotthon agya. Itt fut össze minden információ és ezen az egységen múlik, hogy az ingatlanba beépített összes funkció fennakadás nélkül tudjon kommunikálni egymással. Ezáltal érhetünk el olyan fokú integrációt, ami lehetővé teszi, hogy az otthonunk egyszerre legyen kényelmes, energiatakarékos, biztonságos és teljesen igényeinkre szabott.

Amire mindenképpen szükség lesz: internet csatlakozás

Legegyszerűbb, ha az internet szolgáltatótól kérjük be az ingatlan csatlakozási pontját. Ez az információ a megfelelő kötődoboz kialakításához szükséges. A kötődobozból kiinduló megfelelő kábellel (UTP, coax, üveg, stb.) segítségével lehet a Yabune Home Okosotthon központi egységét internetre csatlakoztatni.

Hol és hogyan helyezzük el a központi egységet?
A tervezéskor érdemes szem előtt tartani, hogy a központi egység a ház egy időjárástól, hőingadozástól jobban védett helyiségébe kerüljön. Ide kell becsatlakoztatni az összes olyan eszközt, ami UTP kábelen keresztül kommunikál, mint például a TV vagy biztonsági kamera.

A helyiségben biztosítani kell egy dedikált, 220 voltos kört a központi egység számára. Amennyiben a rendszer tartalmaz további kiegészítéseket (mint például házközponti szerver és a hozzátartozó switch) úgy lehetőség szerint ezeket külön 220 voltos körrel kell elválasztani egymástól.

Bevásárló lista:

  • 1 db Yabune Home Okosotthon Rendszer központi egység
  • 1 db router
  • A hálózatnak megfelelő mennyiségű  switch
  • 1 db rack szekrény

Műszaki szempontok az egyedi modulok kialakításához

Természetesen, mint minden élet, minden család, úgy minden megrendelés egyedi. Számunkra az a legfontosabb szempont, hogy az okosotthon az összes elvárásodnak megfeleljen. 

Ha éppen nem tervezel nagyobb átalakítást, akkor is sok minden megvalósítható. Keress minket, és szívesen segítünk felmérni a lehetőségeket.

Amennyiben nagyobb építkezés vagy felújítás előtt állva tervezgeted otthonod okosítását, érdemes a szakemberekkel, gépészekkel megbeszélni, hogy automatika kiépítésén gondolkodsz. Hogy segítsünk ebben elindulni, nézzük is meg sorban a legnépszerűbb megoldásaink műszaki követelményeit.

Fűtés-hűtés

A kazán vezérléséhez dedikált kör kialakítását javasoljuk. Ehhez villásdugó kiállás elégséges.

Amennyiben padlófűtés lesz az ingatlanban, úgy ahhoz is célszerű az osztó-gyűjtő vezérléshez dedikált körben gondolkodni, amelyhez lengőkábel tartozik. Az osztó-gyűjtő vezérléshez szükséges kiállás lehetőség szerint a osztó-gyűjtő mechanika közelében legyen. További követelmény a kazán beépítése és az osztó-gyűjtővel való összekötése kapcsán a szekunder vagy by-pass kör, amivel biztosítható a szabályos működés.

Ahogy már előbb is említettük, a szerelést végző gépésznek jelezni kell mindenképpen, hogy automatika lesz kiépítve. Amennyiben az osztó-gyűjtő egy dobozban lesz elhelyezve, úgy biztosítani kell, hogy az egyes szelepeket vezérlő termo elektromos szelep elférjen benne.

A klímát beszerelő szakemberrel a kültéri egység elhelyezéséről is célszerű előre egyeztetni. Így lehet biztosítani,, hogy előre ki legyen alakítva a klíma rézcsövéhez, kondenzvíz- és áram ellátásához szükséges nyomvonal.

Külső- és belső világítás

A beltéri villanykapcsolók és konnektorok esetén mindenképpen mélyített, 75 mm-es kötődobozt kell beszerelni.

Biztosítani kell, hogy minden kapcsoló és konnektor mögött megtalálható legyen az L fázis és N nulla vezeték és a védőföldelés is. A kábeleket oly módon kell behúzni, hogy legyen ráhagyás és ne feszüljön a dobozban.

A kültéri világítás és konnektor kiállások esetén hasonlóképpen kell eljárni. Amennyiben a kültéri világításhoz nincs kapcsoló, úgy a világítótest mögött kell biztosítani a fentebb előírt doboz mélységet és kábel elrendezést.

A bergmann (Mü) csövek átmérője esetén érdemes túlméretezni, és akár 30-40 mm átmérőjűt berakni a fő nyomvonalakra. Ahol UTP és/vagy coax van vezetve kötelező a minimum 40 mm átmérő.

Árnyékolás

Minden redőnyhöz biztosítani kell két nyomógombos kiállást, melyre ugyanazok a követelmények vonatkoznak, mint a világításhoz tartozó kapcsolók esetén: 75 mm mély kötődoboz, L fázis, N nulla és védőföldelés.

Opcionálisan javasolt a redőnyöket két körre szedni ezzel biztosítva a megfelelő működést az egyik kör meghibásodása esetén is.

A teraszra nyíló ajtóhoz tartozó redőny lehet egy vagy két külön egység, de egyben vezérelendő.

Biztonságtechnika

A kamerák kiállásánál követelmény a 220V, 12V (gyenge áram), valamint a dedikált és szabványos UTP, melyek a ház falában kötődobozban kerülnek elhelyezésre. A cél, hogy vandalizmus esetén minimalizáljuk a kamerák sebezhetőségét. A kamerákat lehetőség szerint két különböző körön kell elhelyezni úgy, hogy az egyik kör meghibásodása esetén a másik körön lévő kamerák legalább részlegesen lefedjék a ház körüli területet.

Az NVR-t (hálózati videó egység) a központi rack szekrény közelében kell elhelyezni, melybe bekötésre kerülnek az egyes kamerák dedikált UTP vonalai. Javasolt, hogy az NVR áramellátása ne ugyanazon a körön legyen, mint az okosotthon többi egysége. Az NVR-t ugyanabban a helyiségben érdemes elhelyezni, ahol a ház központi vezérlése van, lehetőleg a ház egy jobban védett helyiségében.

A riasztó berendezés esetén, a szabványos riasztó kiállás mellett biztosítani kell a dedikált és szabványos UTP kiállást is. Elvárt hogy a riasztó berendezés külön körön legyen, függetlenül minden más eszköztől.

A belső kezelő egységet a bejárathoz közel kell elhelyezni. Az kezelő egység felett, azzal körülbelül egy vonalban kell felszerelni a hozzá tartozó dobozt, amiben az akkumulátor, GSM modul és – igény szerint – IP modul található. A kettő közti nyomvonalat ki kell vésni. 

IP modul esetén UTP kiállásra is szükség van.

Kapuk és bejáratok, kert

Minden kapuhoz szükséges 220V, 12V (gyenge áram) kiállás. A kapukat külön körön kell elhelyezni.

Gépkocsi behajtásra alkalmas kapu esetén mindkét oldalon legyen 12V. Továbbá  biztosítani kell az L fázis, N nulla és védőföldelés meglétét. Ezen felül az IP szabványnak is meg kell felelni.

A kábelezést a kaputól át kell vezetni a Yabune Home központi egységéhez, ahol az okos rellét lehet bekötni.

Háztartási gépek és szórakoztató elektronika

Okos TV esetén biztosítani kell, hogy – a TV elhelyezésétől függően – a TV mögött legyen dedikált UTP vonal és coax kialakítva, melyek befutnak a rack szekrényhez és a Yabune Home központi egységéhez.

Amennyiben okos robot porszívót és/vagy robot felmosót tervezünk a lakásba, úgy követelmény, hogy ajtóküszöbök ne legyenek és a burkolatváltók is minimális eltérés okozzanak az aljzat magasságában.

Összefoglalva elmondhatjuk, hogy az ebben a posztban összegyűjtött szempontokat érdemes már a tervezés során figyelembe venni. Fordulj hozzánk, ha szeretnéd, hogy simán menjen okosotthonod kialakítása!

en_USEnglish